אודות

מַשּׂוּאוֹת יִצְחָק

מַשּׂוּאוֹת יִצְחָק הוא משק שיתופי דתי, בתחום מועצה אזורית שפיר שבשפלת החוף בואכה אשקלון. תחילתו בקיבוץ הדתי משואות יצחק בגוש עציון, 

קיבוץ משואות יצחק הוקם באוגוסט 1945 בגוש עציון, על ידי גרעין נוער מצ’כיה שקיבל הכשרה של שנה בטירת צבי ולאחר מכן חיכה להתיישבות בכפר הרא”ה ובגת רימון. בסוף אוקטובר 1945 התקיים טקס בו נקרא הקיבוץ ע”ש הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, שהיה הרב הראשי לישראל. במלחמת העצמאות נכבש המקום בידי הלגיון הירדני. תושבי הגוש שנותרו בחיים, ובהם חברי משואות יצחק, נשבו על ידי חיילי הלגיון והועברו לירדן, שם שהו כ-9 חודשים.

בשובם של חברי משואות יצחק מהשבי בשנת ה’תש”ט – 1949, הם עלו להתיישבות, בשנית, על אדמות הכפר הערבי אלסוואפיר אלע’רביה שחרב ב-1948. אנשי משואות יצחק, ביחד עם חיילים דתיים בחטיבת גבעתי, הקימו את היישוב באוהלים סביב מבנה בית הספר שנותר מהכפר סוואפיר. טקס העלייה על הקרקע התקיים באוגוסט 1949.

תוכנית הקבע של הקיבוץ נערכה על ידי האדריכל והאמן הדתי מאיר בן אורי. בעת הקמת הבתים הוחלט על לינת הילדים ליד ההורים, תוך ביטול הלינה המשותפת והקמת פינת בישול בכל דירה. בשנת 1952 הוחלט על ידי חברי הקיבוץ לפרק לגמרי את הקיבוץ ולהפוך למושב שיתופי.

בינואר 1961 נחנך במקום בית כנסת לזכרו של הרב הרצוג.

אחד מארבעת היישובים, שהיו באזור ערב הקמת המדינה. תושביו נלחמו בחירוף נפש על הגנת ירושלים.

הבונקר והבית ששרד מהווים תזכורת איתנה לסיפורם של ארבעת ישובי גוש עציון במלחמת העצמאות.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן