יסכה ברטפלד

בס”ד

יסכה ברטפלד

נולדה: י’ תמוז תרפ”ו – 22.6.1926

נפטרה: י”ג טבת תשס”ד – 7.1.2004

יסכה נולדה באמסטרדם שבהולנד להוריה אליעזר ואלישבע דר-בר. היו לה ארבע אחיות ואח.

הם עלו לארץ בשנת 1931 ממניעים ציוניים למרות הרווחה שהייתה להם בהולנד. הם נקלטו יפה בארץ. ההורים היו פעילים בחברה הדתית ציונית, שם ספגה יסכה את אהבתה לארץ ולמדינה.

אבי המשפחה היה קונסול הולנד בתל-אביב והאם עסקה בהוראה. המשפחה התגוררה בשנים הראשונות בתל אביב ובבת ים. בשנת 1939 עברו לבני ברק והיו בין מקימיה.

יסכה סיימה את בית הספר היסודי והחלה ללמוד בבית ספר מקצועי במגמת פקידות. עקב קשיים כספיים הפסיקה את לימודיה והחלה לעבוד בחקלאות, בעיקר בגידול פרחים, אחת מהאהבות הגדולות שלה עד ימיה האחרונים.

יסכה הצטרפה לגרעין הצבאי הדתי שחבריו ישבו בבן שמן ועם הגרעין הגיעה למשואות יצחק באזור שפיר. כאן הכירה את יעקב (ג’קי). בשנת 1951 התחתנו והקימו את ביתם וכאן נולדו ארבעת ילדיהם.

יסכה עבדה בענפים שונים: גן ירק, מכבסה וצרכניה. שנים רבות הייתה סדרנית עבודה.

יסכה התבלטה במזגה הטוב ובסבלנותה למרות שהייתה בעלת עקרונות בתחומי החינוך והחברה.

הקימה עם יעקב בית פתוח וחם. תמיד אירחו בביתם אורחים. הבית היה אבן שואבת למשפחה הרחבה והקרובה ובפרט לנכדים. תמיד היה לה פנאי לשבת, לשוחח ולייעץ. היא הקרינה חום ואופטימיות. כאשר אביה התאלמן, היה ברור מאליו שהוא יעבור להתגורר בסמוך אליה.

יסכה אהבה לשיר. שנים רבות השתתפה במקהלה האזורית. כמו כן, אהבה את עבודת הגינה וכן רקמה ותפירה. כל נכדיה זכו לקבל שמיכות “טלאים” ועבודותיה הנאות קישטו את קירות הבית.

במלחמת יום הכיפורים שכלו יסכה ויעקב את בנם אמנון הי”ד שנפל בסיני. בנם הבכור יואב נפצע באותו זמן בחזית רמת הגולן. יסכה נשאה את הכאב הנורא באומץ רב והייתה עמוד התווך והמשענת של המשפחה, דאגה להחזירה למסלול חיים שגרתיים עד כמה שאפשר. באותן שנים שימשה כיועצת ותומכת למשפחות שכולות במועצה האזורית שפיר.

בשנותיה האחרונות סבלה ממחלות שהכבידו עליה. מות נכדה האהוב אחיקם היה מכה נוספת. אך שוב למרות הסבל הפיזי והנפשי, דאגה בכל כוחותיה לשמור על אורח חיים סביר ועל מאור פנים. את סבלה שמרה בליבה.

בי”ג טבת הכריע אותה סיבוך רפואי שנגרם ממחלתה.

הניחה אחריה את בעלה יעקב ואת ילדיה: יואב, הדסה ואיתמר. נכדים ונינים.

ת.נ.צ.ב.ה.

 

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן